
21.2.2016 Německo dá lidem peníze na nákup elektromobilů
Německý ministr financí Sigmar Gabriel prohlásil, že Německo podpoří rozvoj elektromobility v zemí částkou 2 mld. eur. Počítá i s dotací pro nákup elektromobilů. Německo si už před lety, podobně jako Spojené státy, dalo za cíl mít do roku 2020 (v USA do 2015) na silnicích milion aut na elektřinu. Splnit cíle se nepodařilo v ani jedné z těchto zemí. V Německu jezdí dnes kolem 50 000 elektromobilů. Amerika je na tom ale výrazně lépe než Německo, mimo jiné i díky federální dotaci $7500 na nákup elektromobilu a dalším státním dotacím.
Německo chce jít nyní stejnou cestou a nákup elektromobilů koncovými zákazníky podpořit dotací.Zatím ale není jasné kolik to bude. Je nicméně jasné, že Německo si to může dovolit. Rozpočet našich západních sousedů v minulém roce skončil přebytkem asi 10 mld. eur.Kromě této podpory se chce Gabriel s pomocí zmíněných penež zasadit ozlepšení infrastruktury a přinutit, aby vláda sama nakupovala elektrická auta. Zdaleka největším evropským premiantem co do úspěchu podpory prodeje elektromobilů je Norsko následované Nizozemskem, Švýcarskem a Francií.
19.2.2016 E.ON plánuje rozšířit síť nabíjecích stanic v Česku
V České republice je v současnosti 248 dobíjecích stanic pro elektromobily a infrastruktura pro ekologická vozidla se rychle rozrůstá. E.ON plánuje postavit do roku 2017 rychlonabíječky u dálnic. Do konce letošního roku by mohlo přibýt několik dalších desítek nabíjecích stanic. Svůj elektromobil si u nich aktuálně nabíjí 850 českých řidičů. Nejvíce možností mají řidiči v Praze, Brně a Ostravě. Naopak dobíjecí stanice chybí v Olomouci, Bruntálu, Jeseníku, Mariánských lázních, Jičíně a Žďáru nad Sázavou.
„Výstavbu většího počtu dobíjecích stanic komplikuje především nejednotná metodika stavebních úřadů. Realizace je náročná také z pohledu financování výstavby, provozu stanic a zajištění poměrně významného příkonu,“ komentuje aktuální stav dobíjecí infrastruktury v Česku Miloslav Fialka ze společnosti E.ON Česká republika.
Energetická společnost E.ON se chystá do roku 2017 investovat do rozšíření sítě dobíjecích stanic pro elektromobily 36 milionů korun. Sítí rychlodobíjecích stanic chce pokrýt především hlavní dálniční tahy.„Problém je především malá dostupnost dobíjecích stanic pro elektromobily na delších trasách. Proto jsme se rozhodli v rámci podpory čisté mobility v Česku, vybudovat páteřní síť rychlodobíjecích stanic, kde si řidič dobije svůj vůz do 30 minut. Naším cílem je v projektu FAST-E postavit 15 rychlodobíjecích stanic,“vysvětluje Miloslav Fialka.Instalace dalších dobíjecích stanic podél českých dálnic zajistí, že bude Česká republika propojená v dobíjecí infrastruktuře s ostatními evropskými zeměmi. Společnost E.ON, která výstavbu dobíjecích stanic plánuje, v tomto spolupracuje se Slovenskem, Německem a Belgií.
8.12.2015 VLÁDA OTEVŘELA CESTU DOTACÍM PRO ELEKTROMOBILY
Právě dnes česká vláda schválila Národní plán čisté mobility. Ten má pomoci zlepšit kvalitu ovzduší tím, že připravuje půdu pro podporu alternativních pohonů, zejména elektromobilů a CNG. Jedním z nelegislativních úkolů Ministerstva průmyslu a obchodu vyplývajících z nedávné aktualizace Státní energetické koncepce je předložení Národního akčního plánu čisté mobility (NAP CM). Ten nyní konečně schválila vláda. V obsáhlém dokumentu jsou vyjmenována nejrůznější opatření, která mají podpořit prodej aut s alternativním pohonem v České republice. Zaměřuje se zejména na elektromobily a již dobře uchycený stlačený zemní plyn (CNG).Mimo jiné se jedná o:
- Dotace na nákup vozů s nízkými emisemi
- Podpora výstavby infrastruktury
- Zvýšení poplatků za registraci aut s vysokými emisemi
- Zvýhodněné parkování
- Zvýhodnění při nákupu dálniční známky
- Důraz na vozy s alternativním pohonem při státních a komunálních zakázkách
Auta na plyn (CNG, ale i LPG) už dnes v celé Evropě i České republice představují zcela životaschopný byznys. U nás je to zejména díky příchoduŠkoda Octavia G-TEC. Pro srovnání, celkem u nás jezdí už přes 10 000 aut na stlačený zemní plyn, ale pouze něco kolem 600-800 elektromobilů. Ročně se zde prodá zhruba 200 elektromobilů oproti více než 2500 aut na plyn (a toto číslo rychle roste). Jako zcela klíčovou proto vnímáme spíše podporu elektromobility a navazující infrastruktury. Schválení Národního plán čisté mobility otevírá cestu k nedávno diskutovaným dotacím pro nákup elektromobilů. Doufejme, že podobně to v budoucnu - při tvorbě konkrétních opatření - uvidí i úředníci a zákonodárci. Jistý náznak už se objevil, když bylo údajně upuštěno od předchozího plánu mít plošnou dotaci na všechny typy alternativ. Pro elektromobily by dotace mohla dosáhnout 150 000 Kč až 200 000 Kč.
8.12.2015 ASIE UJÍŽDÍ EVROPĚ LEVNÝMI ELEKTROMOBILY
Shenzhen (Čína). Asie žije elektromobily. 25. světové sympozium a výstava baterií, hybridů a elektromobilů (EVS25) v Shenzhenu ukázali nejnovější trendy v rozvoji nízkoemisní a bezemisní dopravy. Stovky vystavovatelů představily současná řešení pro lepší život ve městech a udržitelnou dopravu. Zástupce společnosti TILI Czech Republic s.r.o. mapoval možnosti spolupráce pro rozvoj elektromobility v České republice. Největší pozornost na výstavě EVS25 v čínském Shenzenu ve dnech 5. – 9. 11. 2010 tradičně poutalo představení elektromobilů.Kromě zavedených světových značek se prezentovaly desítky čínskýchautomobilek, které se specializují na čínský, potažmo východoasijský trh. Na rozdíl od Evropy zde většina firem již elektromobily produkuje, případně bude výroba zahájena během několika měsíců.
Nejčastějším modelem je malé čtyřmístné rodinné auto, které se hodí do přeplněných velkoměst. Běžný dojezd dosahuje 180 km. Výhodná je i cena, v přepočtu se pohybuje v průměru kolem 300 000 korun.
Tomáš Studeník, ředitel společnosti TILI Czech Republic, s.r.o, dodává: „Asijští výrobci dokáží nabídnout elektromobil za poloviční až třetinovou cenu těch, které se začnou v roce 2011 prodávat v České republice. Pokud by se asijské elektromobily prodávaly i v České Republice, byla by jejich cena srovnatelná s auty na fosilní paliva. “Ačkoliv se čínské automobilky zaměřují především na domácí či regionální trh, neváhají expandovat i do Evropy. Značky jako BYD, Chery New Energy, Luxgen, či Saic tak možná brzy nebudou neznámé ani u nás. Často mají ale problémy se zdlouhavým dosažením homologace. „Je podstatně jednodušší expandovat do Spojených států. Některé naše vozy již mají homologaci i pro evropský trh, pro ostatní hledáme regionální partnery, aby nám pomohli celý proces dotáhnout do konce,“ shrnuje postoj automobilek Jing Liu z firmy Dongfeng Electric Vehicles (Shandong) Co., Ltd.
Východoasijská města často trpí vysokým znečištěním ovzduší, které nutí vlády k hledání nových ekologických řešení. Proto se velké naděje vkládají např. do produkce elektrobusů, které sice v Evropě v některých metropolích již fungují, zatím však v omezené míře. Jen v čínské provincii Shandong je minimálně pět společností vyvíjejících vlastní verze elektrobusů. V následujícím roce je očekáván velký boom. Fenoménem jsou také elektrické taxíky, ve kterých zatím vede Tokyo. Jen v Shenzhenu jich však v současné době jezdí 50 a do konce roku jich má dalších 50 přibýt. Tomáš Studeník, ředitel společnosti TILI Czech Republic s.r.o., shrnuje důležitost inspirace ze zahraničí:
„Pokud chceme mít ve velkých českých městech čistý vzduch, musíme věnovat bezemisní dopravě podstatně více pozornosti. Mnohé asijské zkušenosti v této oblasti pro nás mohou být inspirací. Česká Republika, stejně jako celá Evropa jsou v tuto chvíli pozadu.
Pokud vláda ani města tuto perspektivní obast nepodpoří, ujede nám vlak v současnosti nejperspektivnějším oboru osobní a veřejné dopravy. “Na rozdíl od tradičních autosalonů v Evropě není v Shenzenu k vidění příliš futuristických modelů. Státy východní Asie postupují v elektromobilně mílovými kroky a zajímá je, co je k dispozici nyní, nikoliv hypoteticky za 10 let. Také se neobjevuje mnoho elektroskútrů či elektrokol, ty jsou totiž v asijských velkoměstech již naprostou samozřejmostí. K vidění byly i moderní technologie spojené s elektromobilitou. Především mezi evropskými návštěvníky vzbudil velkou pozornost britský koncept bezdrátového napájení. „Jedná se o ideální model do historických center měst. Můžete tam vpustit pouze elektromobily a zároveň jim umožnit nabíjet se bez budování nějakých nevzhledných nabíjecích sloupků,“ nastínil budoucnost jeden z vedoucích pracovníků firmy HaloIPT Anthony Thomson.
3.12.2015 VÍTE, ŽE .....
Víte, že…letos v období od ledna do října 2015 se v České republice registrovalo více než 320 nových elektromobilů. V tuzemsku se za celý loňský rok registrovalo celkem 222 nových elektromobilů, jen v posledním čtvrtletí roku bylo registrováno 100 nových elektromobilů. V roce 2015 jsou zatím nejprodávanějšími značkami v ČR Volkswagen, Nissan a BMW. Pokud bychom uvažovali všech cca 550 nově registrovaných elektromobilů v letech 2014-15 a průměrný roční nájezd 15 000 km, tak při průměrné spotřebě 15 kWh/100km bude k jejich dobíjení potřeba 1,237 mil. kWh elektřiny ročně (tj. roční spotřeba zhruba 500 českých domácností). Lze očekávat další nárůst registrací elektromobilů, mimo jiné proto, že se rozšiřuje nabídka o nové modely vozů s elektrickým pohonem.
3.12.2015 7 ZEMÍ, KDE JE NEJVÝHODNĚJŠÍ POŘÍDIT SI ELEKTROMOBIL
Prozíravé vlády nejen v západních zemích podporují nákup elektromobilů nejrůznějšími dotacemi nebo jinými pobídkami. Přinášíme přehled sedmi zemí, kde je dnes nejvýhodnější si elektroauto pořídit. Nákup elektromobilu představuje investici do budoucnosti. Nejen té vaší, protože už nikdy nebudete muset kupovat benzín nebo naftu, ale i budoucnosti vašeho regionu nebo státu.V České republice bohužel zatím stát jinak než odpuštěním silniční daně nákup elektroaut, ať už plug-in hybridů nebo elektromobilů, nepodporuje (což se snad brzy změní). Podívejme na státy, které jsou na tom v tomto ohledu naopak nejlépe. Jen tak… pro inspiraci.
NORSKO
Norsko platí za nekorunovaného krále elektromobility. Je to jediná země na světě, která musí řešit problémy typu "příliš mnoho elektromobilů v ulicích". V některých měsících tam elektromobily tvoří až čtvrtinu všech nově prodaných aut. Proč? Norsko zvolilo ten nejlepší možný přístup. Nákup elektromobilu je, narozdíl od běžných spalovacích vozů, osvobozen od veškerých daní, včetně daně z přidané hodnoty. Takže pořídit si elektromobil je výhodnější než koupit si spalovák. Navíc se elektromobilům odpouští silniční daň, placení za parkování na veřejných parkovištích, veškeré další silniční poplatky a navíc mají možnost využívat vyhrazené pruhy pro autobusy.
SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ
V USA platí už od roku 2009 daňové úlevy pro všechny zájemce o elektroauta. Kdo se rozhodne koupit si čistý elektromobil, získá od federální vlády nárok na daňovou slevu v hodnotě $7500. V poslední době se začaly ozývat i spekulace o zvýšení této částky na $10 000, ale zatím nebylo nic schváleno. Kromě toho ale nabízejí dotace i jednotlivé americké státy. Například Kalifornie vám na nákup plug-in hybridu přispěje až $3000, na nákup elektromoblu až $4000 a u vodíkového auta je to max. $6500. Tyto pobídky ale platí pouze pro zájemce, kteří spadají do přesně dané příjmové kategorie - jejich příjem musí být nižší než 300 % federálního limitu chudoby.V Kalifornii máte navíc také možnost jezdit ve vyhrazených pruzích. I další státy americké unie nabízejí různé typy pobídek. Například v Connecticutu dostanete až $3000.
NIZOZEMSKO
Vláda v Nizozemsku došla k závěru, že místní lidé jsou dost bohatí na to, aby si mohli dovolit koupit elektromobil. A tak jim nabízí odpuštění platby za registraci auta, silniční daň a celkově to vychází na nějakých €5000 za čtyři roky ušetřených jen za poplatky. Na druhou stranu ale nastavila velmi výhodné úlevy pro firmy a taxislužby. Pokud si jako podnikatel rozhodnete koupit elektromobil nebo dokonce elektrickou dodávku, můžete se těšit, že během pěti let ušetříte až €19 000 a ještě vám ve vybraných městech jako Amsterdam, Rotterdam, Hague nebo Utrecht přidají až €5000 na jeho nákup. No nekupte to!
ČÍNA
Čínský automobilový boom poslední dekády velmi rychle přerostl v nemalý problém. Čínská města se naplnila auty. Tam, kde se dříve pohybovaly tisíce a miliony lidí na kolech jsou dnes rozměrná auta spalující naftu a benzín. Asi každý si pamatuje na aféru s Olympijskými hrami v Pekingu, kdy muselo město omezit nejen průmyslovou výrobu v okolí, ale i dopravu, aby se zbavilo smogového příkrovu. Právě to je také důvod, proč dnes čínská vláda všemožně podporuje nákup elektromobilů.V přepočtu je možné na nové elektrické auto získat dotaci kolem 240 000 Kč. I díky tomu zájem o elektroauta v Číně stoupá, ale jejich prodeje zatím stále dosahují jen zlomku prodejů běžných spalovacích aut.
FRANCIE
Francie má dlouhou a zajímavou historii elektromobility. Na ni teď hrdě navazuje s nástupem moderních elektromobilů. Jejich prodej francouzská vláda podporuje dotací až €7000. Nedávno ale schválila něco ještě lepšího. Pokud se rozhodnete spolu s nákupem elektromobilu sešrotovat své alespoň 10 let staré dieselové auto, získáte navíc €10 000. Vzhledem k tomu, že nejlevnější elektromobily se ve Francii prodávají od zhruba €18 000, můžete ho mít doslova za hubičku.
ESTONSKO
V minulých letech vybudovalo extrémně pokrokové Estonsko za prodané emisní povolenky po celé své zemi síť 200 rychlonabíjecích stanic pro elektromobily. Kromě toho mezi lety 2011 a 2014 rozdalo svým obyvatelům celkem €10,5 mil. na nákup elektromobilů - průměrně €16 500 na jedno auto.
DÁNSKO
Podobně jako Norsko, i Dánsko uvaluje na všechna auta poměrně vysoké daně (až 180 %). Elektromobily ale mají výjimku a neplatí daň žádnou. Trochu problém je, že od roku 2016 se to má změnit a vláda chce výjimku zrušit. Doufejme, že se to nepovede.
3.12.2015 ZAMĚSTNANCI ČEZ NAJEZDILI V ELEKTROMOBILECH TISÍCE KILOMETRŮ
Za první čtyři měsíce ujeli pražští zaměstnanci ČEZ v elektromobilech dohromady 15 000 km. Novinka by měla být v brzké budoucnosti k dispozici i zaměstnancům ČEZ v dalších městech. Vyrazit na služební cestu moderním elektromobilem značky Volkswagen e-Golf se mezi pražskými zaměstnanci Skupiny ČEZ stává prestižní záležitostí.Za první čtyři měsíce fungování nové interní půjčovny elektromobilů ujeli přitom 14 343 kilometry. Novinka je společnou iniciativou společnosti ČEZ Korporátní služby a útvaru čistých technologií ČEZ. „Jsme rádi, že o tuto službu je hned od jejího startu velký zájem. Zaměstnanci Skupiny ČEZ jsou díky své stavovské loajalitě i touze zkoušet stále nové věci pro projekt Elektromobility ČEZ jednou z přirozených cílových skupin,“ přibližuje detaily nové služby Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ.„Rádi bychom proto již brzy nabídli půjčovnu elektromobilů také v dalších významných lokalitách působnosti Skupiny ČEZ,“ doplňuje Radan Beneš, ředitel úseku Dopravní služby společnosti ČEZ Korporátní služby.Každý zaměstnanec Skupiny ČEZ v Praze si může vybrat v rezervačním systému elektromobil, který je pro něj připraven s plně dobitou baterií. Volkswagen e-Golf ujede pohodlně na jedno nabití až 150 kilometrů.Může se pochlubit zrychlením z 0 na 100 km/h za 10,4 sekundy a maximální rychlostí 140 km/h. Zájemcům o zápůjčku nahrává i ekonomické hledisko.Díky nízkým provozním nákladům se e-Golf ve srovnání se Škodou Octavia vyplatí už při cestě přesahující 70 km za den, v měření se Škodou Fabia při cestách delších než 150 km za den.Elektromobilita ČEZ, provozovatel nejkomplexnější sítě veřejných dobíjecích stanic v České republice, v současnosti disponuje 52 zařízeními, (z toho je 9 rychlodobíjecích stanic) kde mají majitelé elektromobilů možnost doplnit energii pro své miláčky před další cestou. Další stanice, zejména rychlodobíjecí, jsou připravovány.V České republice je v současnosti registrováno více než 800 elektromobilů, z nichž 40 patří do vozového parku projektu Elektromobilita ČEZ. Do konce letošního se počítá s překonáním hranice 1000 elektromobilů v ČR.Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy i u nás se stávají se běžnou součástí zejména městského provozu. Podle výsledků analýzy společnosti Roland Berger se elektromobilita stává na evropské úrovni prioritou.Ve finále tento typ pohonu rychle dosáhne podílu 20 % na celkovém prodeji osobních vozidel a lehkých užitkových vozů. To by mělo znamenat prodej asi 50 tisíc aut ročně.